Tárgy neve: Számítógépes hatóanyag-tervezés
Óraszám: N: 1/0/2, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kar
Tárgyfelelős oktató: Dr. Balogh Balázs

A kurzus célja, hogy betekintést adjon a hallgatóknak a gyógyszerkutatás- és fejlesztés folyamatába, valamint hogy megismertesse velük a gyógyszertervezés főbb szempontjait. A laboratóriumi gyakorlatok során lehetőséget nyílik a számítógépes hatóanyag tervezés (Computer Aided Drug Design, azaz CADD) eszköztárának kipróbálására. A kurzus során be fogjuk mutatni, hogyan határozható meg a gyógyszer (jelölt) vegyületek szerkezete molekulamechanikai és kvantumkémiai módszerekkel, és azt, hogy hogyan jelezhetőek előre a szerkezet alapján a gyógyszerhatás- és szelektivitás szempontjából releváns fizikokémiai paraméterek, farmakokinetikai (ADME) paraméterek illetve a toxicitás. A ligandum alapú módszerek kapcsán megismerkedünk a farmakofór modell fogalmával és jelentőségével, továbbá vizsgálni fogjuk azt is, hogy a szerkezet- hatás összefüggések alapján hogyan becsülhető kvantitatívan a biológiai hatás (QSAR modellezés). A szerkezet alapú módszerek kapcsán alkalmunk lesz a fehérje modellezés eszköztárát felhasználva gyógyszer-célpont receptorok és enzimek és ezek kötőhelyeinek vizsgálatára, valamint homológia modellezéssel a célpontok predikciójára. Alkalmazni fogjuk a receptor-ligandum kölcsönhatások vizsgálatára szolgáló módszereket (dokkolás) és egyúttal betekintést adunk a molekuladinamikai modellezésekbe is.

molekuláris bionika mérnöki BSc IANI-MB alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 7 félév ITK