Svájci-Magyar Együttműködési Program
-
Bionikus és genetikus eszközök fejlesztése látássérültek részére
- Projekt száma: SH/7/2/8
- Projekt Végrehajtó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem
- Konzorciumi partnerek:
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem (konzorciumvezető)
- Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research Foundation
- Szegedi Tudományegyetem
- Femtonics Kft.
- Projekt időtartama: 2010. október 15 – 2015 április 14.
- Támogatási összeg a PPKE ITK részére: CHF 354.349,-
- A projekt a Svájci–Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával valósul meg.
- A projekt fő célkitűzései:
- A projekt célja olyan új technológiák kifejlesztése látássérült és vak emberek számára, melyek segítségével több információhoz juthatnak a környező világból. Két, egymást kiegészítő megközelítést alkalmazunk.
- Rövidtávon új, intelligens bionikus szemüvegeket fejlesztünk ki és tesztelünk klinikai környezetben. Meghatározott vizuális felismerési funkciókat fogunk megvalósítani egy hordozható analogikai számítógéphez (ASZ) vezeték nélkül kapcsolódó mobiltelefon segítségével. A mobiltelefon kameráján keresztül így lehetővé válik meghatározott felismerési feladatok végrehajtása. Kifejlesztünk egy komplett hordozható mobiltelefon-ASZ egységet, amely egyszerű felismerési feladatokra lesz képes (pl.: fényiránydetekció, színfelismerés). Ezeknek a felismerési feladatoknak a kiválasztása a látássérültek érdekvédelmi szervezetével folytatott megbeszéléseken az igények szerint választottuk ki. Az eszközt páciensek segítségével teszteljük. A projekt végére egy zsebben is elférő hordozható ASZ is elkészül, amely már összetettebb felismerési feladatokra is képes lesz, mint például a gyalogosátkelő helyek-, piktogramok felismerése, tömegközlekedési eszközök járatszámának azonosítása. A rendszert szemantikust beágyazást használva felkészítjük a környezet megfelelő szintű értelmezésére. A rendszer robosztusságát tovább növeljük a mobiltelefonban elhelyezett GPS és gyorsulás érzékelők felhasználásával. A készülék rezgés és hang útján fogja tájékoztatni a felhasználót.
- A hosszútávú cél az, hogy optogenetikai technológiákat bionikus látásfejlesztéssel kombinálva részben helyreállítsunk a vizuális funkciókat.