A "Mesterséges Intelligencia Társadalmi Hatásai - Tudomány és Parlament" című konferenciát november 5-én rendezte meg a Magyar Tudományos Akadémia a "Magyar Tudomány Ünnepe" sorozatának részeként, ahol az MI társadalomra gyakorolt hatásait, előnyeit és kihívásait tárgyalták. Az esemény egyik fő célja az volt, hogy a politikai, gazdasági és tudományos döntéshozók figyelmét felhívják arra, hogy az MI gyors fejlődése alapvető változásokat idéz elő mindennapjainkban, így kiemelten fontos társadalmi hatásait és az ezzel járó etikai kérdéseket stratégiai szinten kezelni.

A rendezvény külön hangsúlyt fektetett arra, hogy az MI-val kapcsolatos közbeszédet elmozdítsa a szenzációkeltéstől és a technológiai oldal túlzott dominanciájától. Az MI alkalmazása már a mindennapjaink része, a társadalmi hatások objektív értékelése pedig elengedhetetlen. Az MI-val foglalkozó tudományos közösség célja, hogy támogassa a döntéshozókat a jövő stratégiai és programalkotó munkájában, különös tekintettel a társadalmi igazságosságra, az emberi méltóságra és az egyéni autonómiára.

A konferencián Dr. Cserey György, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának dékánja „MI-stratégia ’24’08 – Lehetőségek és veszélyek” címmel mutatott be egy tanulmányt, amely az MI elterjedésének várható társadalmi és gazdasági előnyeit, de egyben potenciális veszélyeit is tárgyalja. A vitaindító tanulmány alapján az ülés célja az volt, hogy megerősítse a tudomány képviselőinek elkötelezettségét a társadalmi felkészítésben, valamint a döntéshozók támogatásában. Kiemelték, hogy a tudósok készek részt venni egy olyan multidiszciplináris helyzetértékelésben, amely lehetővé teszi az MI-val kapcsolatos változások megalapozott értékelését és kezelését.

Az MI technológiai hatásainak mérlegelésekor fontos, hogy a természet- és társadalomtudományok szorosan együttműködjenek. A konferencia résztvevői hangsúlyozták, hogy a tudományos tanácsadás és felelősségteljes javaslatok nélkülözhetetlenek a döntéshozók számára annak érdekében, hogy kellő támogatást nyújtsanak a társadalomnak a technológiai változások elfogadásához és a felmerülő kihívások kezeléséhez.

A teljes konferenciáról készült felvétel alább látható, valamint Dr. Cserey György tanulmánya itt érhető el.