- Vezető: Dr. Lukács Gergely
- Tagok: Bálint Hunor, Dobák Dániel, Kovács Balázs, Pásztor Dániel, Stajer Lili Anna, Szentendrey András, Szili Klaudia, Sziksz Melinda
- Kapcsolat: lukacs@itk.ppke.hu
- Az adatok kezelése és a gépi tanulás évek óta kulcsfontosságú területek. Az elmúlt időszakban az adatok által vezérelt generatív mesterséges intelligencia vált központi szereplővé, további földcsuszamlásszerű technológiai és társadalmi változásokat okozva. A laborban egyfelől a téma technológiai oldalával foglalkozunk, másfelől -- interdiszciplináris együttműködésekben -- a társadalmi hasznot ígérő alkalmazásokon dolgozunk. Utóbbiban is kiemelt jelentőséget tulajdonítunk az emberi kapcsolatokat, közösségeket érintő kérdéseknek, amelyeket a technológia nagyban, és sajnos sokszor negatívan befolyásol.
- A technológiai oldalon az elmúlt időszakban, a korábbi munkáinkra építve, a generatív AI alkalmazási lehetőségeit vizsgáltuk a big data és a gépi tanulás céljaira. Emellett a big data eszközeivel elemezzük nagynyelvi modellek paramétereit (egy kisebb modellnek is 7 milliárd paramétere van), a generatív AI "motorját".
- Az alkalmazási oldalon közösségi média adatokat elemzünk, együttműködés keretében a párkapcsolatok és a közösségi média használatának kölcsönhatásával kapcsolatban. A hang alapú közösségi média, beszéd-zene lejátszási listák készítésével kapcsolatban is új lehetőségeket kínál a generatív AI. Végezetül orvosi szakirodalom elemzésében is új lehetőségeket kínálnak a technológiai eszközök, megoldások.
A közösségi kapcsolatok erősítése hangalapú „közösségi” médiával: Minden csomópont egy diákot, minden él egy-egy pozitív választ jelent a „Kitől kérhetsz segítséget a tanulmányaidhoz” kérdésre: Egyenes zöld vonal: új kapcsolat; szaggatott piros vonal: elveszett kapcsolat; szürke vonal: nincs változás.
A tesztcsoport 3-4 hónapig használta a hangos közösségi média prototípusunkat, a kontrollcsoport nem használta.