A jövő technológiáiba nyerhettek betekintést az érdeklődők a 2024-es Kutatók Éjszakáján

2024.09.30.

Idén is izgalmas és inspiráló programokkal várta látogatóit a Pázmány Információs Technológiai és Bionikai Kara a Kutatók Éjszakáján. 

A Bőrgyógyászati és kozmetikai kutatások programon a látogatók megismerhették a bőrfelszínen alkalmazott gyógyszerek (krémek, gélek) felszívódásának vizsgálati módszereit, valamint a hajtípusok különféle aspektusait és azok tudományos vizsgálatát. A mikrobiom témakörében zajló Mesterséges Intelligencia a mikrobiom-tervezésben című interaktív foglalkozás betekintést nyújtott a mikrobiom elemzésének alapjaiba és a mesterséges intelligencia alkalmazási lehetőségeibe ezen a területen, lehetővé téve a látogatók számára, hogy megismerkedjenek a bioinformatikai alapmódszerekkel, sőt, egy genom összeszerelését is kipróbálhatták.

A modern gyógyászatot érintő újítások között az Izom elektromos jeleinek mérésén alapuló protézisvezérlés című programon a résztvevők az izomjelek mérésén alapuló irányítási technikákat próbálhatták ki egy EMG vezérlőegységgel. Az előadást követő gyakorlat lehetőséget biztosított arra, hogy a látogatók saját maguk is tesztelhessék ezt a fejlett technológiát. Hasonlóan érdekes volt a Looking at the shapes of muscles using ultrasound című program, amely a különféle ultrahangos technikák izomformákban és protézisvezérlésben betöltött szerepét mutatta be.

A kardiovaszkuláris egészségmegőrzéséhez járul hozzá az Érhálózatunk üzenete: pulzusdiagnosztika és vérnyomásmérési módszerek című előadás, amely bemutatta a vérnyomás hullámformájának diagnosztikai jelentőségét és a PPKE ITK-n zajló kutatási-fejlesztési munkákat a folytonos, noninvazív vérnyomás-monitorozás területén.

A robotikai kutatások iránt érdeklődők számára a Rehabilitációs robotika volt kiemelkedő: itt a látogatók betekintést kaptak abba, hogyan segíthetik a különböző robotikai megoldások a mozgásszervi rehabilitációt, illetve hogyan járulhatnak hozzá az életminőség javításához. Ezzel párhuzamosan, a bionikus fejlesztések iránt érdeklődők számára a Gyártástechnológiák biológiai szövetek robotikai leképezéséhez foglalkozás nyújtott betekintést a humanoid robotok készítéséhez használt anyagokba és gyártási folyamatokba.

A Mit lát(hatna) egy búvár? - Ultrahanggal a víz alatt című workshopon a résztvevők kipróbálhatták az ultrahangos szonártechnológiát, amellyel egy elsüllyedt hajó pozícióját kellett lokalizálni a virtuális térben. Emellett a Telefonnal a látássérültekért program olyan, AI és gépi látás alapú fejlesztéseket mutatott be, amelyek segítséget nyújtanak a látássérültek számára a mindennapi tevékenységeik során egy egyszerű okostelefon segítségével.

Az este folyamán mind a tudományos kutatások, mind a technológiai innovációk bemutatása nagy sikert aratott, és a látogatók számos interaktív programon ismerhették meg a legmodernebb fejlesztéseket, amelyek a jövő mindennapjait formálhatják.

   

*A Kutatók Éjszakáján bemutatott fejlesztések (a TKP2021-NVA-26, TKP2021-NVA-27, TKP2021-EGA-42, TKP2021-NKTA-66 és a 2022-1.2.5-TÉT-IPARI-KR-2022-00015 számú projekt) az Innovációs és Technológiai Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával valósulhatnak meg.

Események

03.
2025. ápr.
ITK
IT-Medtech-Biotech Karriernap 2025
Pázmány ITK
09.
2025. ápr.
ITK
Középiskolai kémiatanárok szaktárgyi továbbképzése
Online
31.
2025. máj.
ITK
Erasmus+ szakmai gyakorlat jelentkezési határidő
További események
szechenyi-img-alt