A tegnapi napon került sor a 2024-es fizikai Nobel-díj átadására, amelyet John Hopfield és Geoffrey Hinton vehetett át a gépi tanulás területén végzett úttörő munkájukért. Az ő innovációik alapvetően formálták a modern mesterséges intelligencia fejlődését, különösen a képfelismerés és az adatmintázatok elemzése terén.
Illusztrációk: Niklas Elmehed (Forrás: nobelprize.org)
Az akadémia indoklása szerint John Hopfield egy olyan asszociatív memóriát fejlesztett ki, amely képes képeket és más adatmintázatokat tárolni és visszaidézni. Geoffrey Hinton munkássága a neurális hálózatokhoz köthető, és egy olyan módszert dolgozott ki, amely lehetővé teszi, hogy a rendszerek önállóan felismerjék és kategorizálják az adatokban található jellemzőket, például képeken szereplő elemek azonosítását.
Karunk számára különösen jelentős ez a kutatási terület, hiszen Alapító dékánunk, Roska Tamás, szintén úttörő szerepet játszott a neurális hálózatok kutatásában. Általa kifejlesztett celluláris hullámszámítógép a ma ismert konvolúciós hálózatok előfutárának tekinthető. Ez a technológia szoros kapcsolatban áll mind a Hinton által kutatott hálózatokkal, mind a Hopfield által kifejlesztett asszociatív memóriával, amely Roska Tamás és Leon Chua 22 évvel ezelőtt megjelent könyvében ("Cellular Neural Networks and Visual Computing: Foundations and Applications") is említésre kerül.
A Nobel-díjas kutatók által kidolgozott hálózati architektúrák és algoritmusok a mai napig központi szerepet játszanak karunk kutatásaiban. Az elmúlt évtizedek során számos kutatónk épített az ő eredményeikre, és ezek az innovációk sikeresen alkalmazhatóak a mindennapi mesterséges intelligencia rendszerekben is. Gratulálunk John Hopfieldnek és Geoffrey Hintonnak kiemelkedő munkájukhoz, amellyel részben megalapozták azt az utat, amelyen Karunk mesterséges intelligencia kutatása is előrehalad.