Az ünnepségre meghívást kaptak a Pázmány ITK közösségének tagjai – vezetők, volt és jelenlegi oktatók, munkatársak és hallgatók, hogy együtt emlékezzenek meg az elmúlt 25 év eseményeiről, eredményeiről, és a közös ünneplésből erőt merítve indulhassanak neki a Kar előtt álló következő éveknek és azok feladatainak.
Vendégeink között jelen volt Dr. Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, Dr. Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnök, Dr. Kuminetz Géza, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora, Dr. Birher Nándor, a PPKE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának dékánja, Dr. Komáromi László, a PPKE Jog- és Államtudományi Karának dékánja, Dr. Puskás Attila, a PPKE Hittudományi Karának dékánja, valamint Dr. Szabó Péter, a PPKE Kánonjogi Posztgraduális Intézetének vezetője.
Az ünnepséget Dr. Kuminetz Géza, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora nyitotta meg, aki köszöntő beszédében hangsúlyozta, az hogy az Információs Technológiai és Bionikai Kar jelmondata a „Fides et Ratio" „alapvetően arra mutat rá, hogy az igaz tudomány nincs ellentétben az igaz hittel, s az igaz hit sem ellenkezik az igaz tudománnyal. Sőt, nemcsak az ellentmondás kizárásáról van itt szó, hanem arról is, hogy e kettő egymásnak mintegy támasza, megvilágosítója."
Ezután Dr. Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, a Pázmány Egyetem alapító rektorának beszéde következett, aki köszöntőjében emlékeztette a jelenlévőket, hogy sok fáradság, sok küzdelem előzte meg az ITK alapítását, de végül még az alapító „Roska Tamás barátunk halála után is tapasztalhatjuk az áldásokat, amelyek az ő nagyszerű elképzeléseinek már a csíráiban is megvoltak".
A bíboros elmondta: „Arról gondolkoztunk Tamással, de jó volna létrehozni egy katolikus egyetemet, ő persze kezdettől fogva arra gondolt, hogy azért lenne jó egy katolikus egyetem, mert ott informatikai kart lehetne alapítani, szembesítve egymással a legmodernebb természettudományos gondolkodást és a hitet. Ez akkoriban nagy dolognak számított, ugyanis egészen a rendszerváltozásig hivatalosan a tudománynak a hittel nem lehetett kapcsolata, a teológia, a vallási szemlélet ki volt kapcsolva a felsőoktatás és a tudomány világából."
A hit és a természettudomány kapcsolatáról szólva megemlítette Jelenits István tanárúr válaszát is, aki így fogalmazott: "...olyan ez, mint egy futballmeccs, az ember figyeli a mérkőzést, s abból kikövetkeztetheti a szabályokat; a teremtett világgal is így van ez, a megfigyeléseink alapján kialakíthatjuk a természettudományok egész rendszerét, de abból, hogy mi történt azelőtt, hogy kijöttek a pályára a játékosok, s mi lesz azután, hogy lefújták a meccset, már nem lehet következtetéseket levonni."
Bíboros úr beszédét Dr. Veres András győri megyéspüspöknek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökének, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Nagykancellárjának beszéde követte.
Az MKPK elnöke hangsúlyozta: az ITK-val olyan tudományterület jelent meg a magyar egyetemi oktatás területén, amely létében és perspektívájában is előremutató. Kiemelte, hogy az itt folyó munka a test és lélek egységében létező személyt tartja szem előtt, s e holisztikus szemléletben a komplementaritás jegyében a különféle tudományágak művelői is egymás munkáját segítik.
A beszédek között az ITK oktatóiból, munkatársaiból és hallgatóiból álló kórus énekelt, illetve a Kar egyik hallgatója, Szalai-Benedek Bálint játszott orgonán.
(fotó: Lambert Attila, Magyar Kurír)
A megnyitó beszédeket követően került sor a 25 éves Pázmány ITK kiemelkedő eseményeinek felidézésére.
Bíboros úr és Nagykancellár úr leleplezte és megáldotta a Ferenc pápa Pázmány ITK-n tett tavaszi látogatásának emlékét őrző márványtáblát. Hálásak vagyunk, hogy a Szentatya az ITK falai között adott tanítást a kulturális és tudományos élet képviselőinek. Tanításának az a mondata került fel az emléktáblára, ami Karunk számára iránymutató lehet az elkövetkező éveinkre: „Elsősorban azáltal, hogy magunkat teremtményként ismerjük fel, válunk alkotóvá és merülünk el a világban, ahelyett, hogy uralnánk azt."
Egy kép többet mond ezer szónál – hát még mennyit tud mesélni egy film, aminek szereplői aktív részesei voltak Karunk elmúlt éveinek! Ez a film, amit kifejezetten a 25. évfordulóra készített a Kar, jól összefoglalja mindazt, amitől a Pázmány ITK az lett, amire méltán vagyunk büszkék. Jubileumi filmünk megtekinthető az ITK youtube csatornáján is.
Az ünnepség egyik kiemelkedő eseménye Professor Pier Paolo Civalleri, a Politecnico di Torino emeritus professzorának díszdoktorrá avatása volt. Ahogy Cserey György, a Pázmány ITK dékánja a laudációban elmondta: a Kar Civalleri professzorral való kapcsolata, a vele folytatott közös kutatások, az ITK-n tartott előadásai elősegítették, hogy a nanotechnológiák és a kvantumtechnológia viharos fejlődésével lépést tarthasson az ITK.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új díszdoktora, Civalleri professzor, beszédében elmondta, mennyire fontosnak tartja, hogy a „kvantumtechnológia a távközlés, a számítástechnika, az érzékelés és irányítás területén dolgozó mérnökök kulturális hátterének nélkülözhetetlen elemévé váljon", mivel a modern mérnöki tudomány művelőinek, a mérnököknek „nem egyszerűen az a feladatuk, hogy már járt utakon haladjanak, részlegesen értve, hogy mit is csinálnak. Megértésüknek teljesnek és hiánytalannak kell lennie. Ezért kell nekik kvantumelméletet tanítani olyan mélységben, ami a mérnöki kreativitáshoz szükséges."
A rendezvényt követő állófogadás alatt a résztvevők megtekinthették azt a fotókiállítást is, melyet az elmúlt 25 év számunkra legemlékezetesebb és legkedvesebb élményeiből, eseményeiből válogattunk össze.
Végül a vendégek körében tortával is köszöntöttük az ünnepeltet: a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karát.