Doktorandusz hallgatónk nyári egyetemen vett részt

2024.08.09.

2024. július 8-10. között az FH Joanneum Egyetem és a Grazi Műszaki Egyetem közös szervezésében valósult meg a gépi tanulás és optimalizáció megbízható rendszereken című nyári egyetem, melyen doktorandusz hallgatónk vett részt.

Üveges Bálint Áron doktorandusz hallgatónk beszámolója a nyári egyetemről:

Idén először (2024. július 8-10. között) került megrendezésre az osztrák FH Joanneum Egyetem és a Grazi Műszaki Egyetem közös szervezésű nyári egyeteme gépi tanulás és optimalizáció megbízható rendszereken témakörben. A három napos eseménynek a Graztól 40 km-re található Retzhof Kastély adott otthont, melyet Stájerország tartománya 1948 óta, mint képzési központ hasznosít.

A háromnapos rendezvényen olyan világszinten ismert és elismert kutatók tartottak előadásokat, akik élen járnak gépi tanulási (machine learning, ML) technológiák beágyazott és korlátozott erőforrású érzékelő rendszereken történő alkalmazásában és kiterjesztésében. Olga Saukh (TU Graz) előadásában a ML algoritmusok megbízhatóságra gyakorolt hatásait részletezte, míg Michele Magno (ETH Zürich) az elérhető beágyazott eszközök számítási kapacitás adta lehetőségei, a felhasználható ML módszerek és a konkrét alkalmazások közötti kapcsolatok, mérnöki döntések fontosságára koncentrált. Anna Förster (University of Bremen) vezeték nélküli szenzorhálózatokban, valós környezetben is sikerrel alkalmazott ML algoritmusokat mutatott be, párosítva egy-egy esettanulmánnyal, kiemelve az adott alkalmazás okozta korlátok és váratlan események fontosságát. Andrea Pacifici (Tor Vergata University of Rome) előadásában az operációkutatás, azon belül is a lineáris programozás elméletét mutatta be, sokszor kiegészítve példákkal, melyekkel az módszer alkalmazásának hogyanját igyekezett érthetővé tenni. Boris Murmann (University of Hawaii) az ML technológiák hardware igényeit és beágyazott rendszereken megvalósítható, sokszor chip-tervezést is érintő optimalizációs megoldások lehetőségeit tárgyalta szemléletesen.

Az esemény résztvevői doktoranduszok és fiatal kutatók voltak, kisebb részben a szervező intézményekről, nagyobb részben valamely európai egyetemről vagy kutatóintézetből érkeztek. Habár a doktoranduszok nagy része valamely nyugati országból érkezett, négy kontinens nemzete képviseltette magát. A szervezők a helyszínválasztással, az első nap végén rendezett, 2 perces egyéni bemutatkozó előadásokkal, valamint egy, a résztvevők aktuális kutatási eredményeit bemutató poszter szekcióval is igyekeztek a tudományos kapcsolatteremtés és eszmecsere elősegítését, amelyen a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kara is képviseltette magát. A második nap végét oldottabb hangulat jellemezte, mely során a sporté volt a főszerep: Volt lehetőség pingpongozni, disc golfozni, íjászkodni, este pedig a spanyol-francia labdarúgó EB meccset vetítették élőben a kastély udvarán. Az informális beszélgetésekre, kapcsolatépítésre a közös étkezések is kiváló lehetőséget biztosítottak, ahol nem csak a résztvevők, de az előadók és a szakmai szervezők, azaz Kai Römer (TU Graz) és Christian Vogel (FH Joanneum) is könnyen megközelíthetőek voltak. A beszélgetések során megismerhetővé vált egy-egy nemzetközi kutatási projekt felépítése, a különféle doktori iskolák működése, de akár az egyes témavezetők elvárásai és vezetési szokásai is.

A nyári egyetem zökkenőmentes lebonyolítását Nina Blasonig, az FH Joanneum nemzetközi koordinátora biztosította, aki végig jelen volt a helyszínen, hogy a résztvevők ügyes-bajos dolgait, a szállás ügyeket, a pályaudvarra történő gyors szállítást, de még a közvetítés során fogyasztható rágcsálnivalót is könnyedén elintézze.

Habár az intenzív három nap hamar eltelt, a nyári egyetem sikeresen összehozta a beágyazott rendszereket kutató egyetemek, intézetek és laborok képviselőit, ahol mind formális, mind informális keretek között sikeresen megvalósulhatott a tudásátadás úgy szűken szakmai, mint általános kutatási kérdésekben.

A nyári egyetemen való részvétel az Erasmus+ KA131-es program: Képzési célú személyzeti mobilitás keretén belül valósult meg, zöld utazási formában. A nyári egyetemen bemutatott kutatási eredmények a TKP2021-NVA-27:  Vízimentést segítő, mesterséges intelligencia alapú szenzorrendszer a katasztrófavédelem számára pályázat keretén belül valósult meg.

Események

21.
2024. nov.
ITK
Magyar Tudomány Ünnepe 2024
Pázmány ITK Simonyi ea
28.
2024. nov.
ITK
TDK konferencia 2024 ősz
Pázmány ITK
29.
2024. nov.
ITK
BSc Nyílt nap 2024. november
24.
2025. jan.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. január
07.
2025. febr.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. február
31.
2025. máj.
ITK
Erasmus+ szakmai gyakorlat jelentkezési határidő
További események
szechenyi-img-alt