Ferenc pápa látogatása a Pázmány ITK-n

2023.05.01.

Magyarországon tett apostoli látogatásának lezárásaképpen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem meghívására, Ferenc pápa az egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának (Pázmány ITK) épületében találkozott a magyar tudomány, kultúra és felsőoktatás képviselőivel.

A Szentatya érkezése előtti program részeként a résztvevő megtekinthették a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről készült bemutatkozó filmet.

 

 Dr. Cserey György, a Pázmány ITK dékánja bemutatta a bioinformatika, mesterséges intelligencia, robotika és más bionikai és informatikai téren végzett, az emberi életminőséget javító kutatásokat. 

 
A Pázmány ITK fiatal kutató-fejlesztő mérnöke, Tasi Benedek bemutatta a Ferenc pápának készített rózsafüzér készítésének folyamatát, amit egy rövid videóval is szemléltetett.

Az előadások között Esztó Zsuzsanna, Dr. Roska Tamás, a Pázmány ITK alapító dékánjának felesége zongorázott, valamint Beller Barnabás, a Pázmány Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának (Pázmány BTK) hallgatója orgonált.

Ferenc pápát érkezésekor Dr. Kuminetz Géza, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora fogadta és köszöntötte. Köszöntő beszédében kiemelte:
"Minden igazi tudósban van valami az írástudóból, a papból, a prófétából és a misztikusból. Az igaz hit és a valódi tudás tehát született szövetségesei, támaszai egymásnak. De nemcsak érteni vágyunk a tudomány segítségével, hanem helyesen cselekedni is, vagyis emberséges, szolidáris civilizációt, fenntartható kultúrát, környezetet építeni."

 

A látogatás során tanúságot tett Dr. Major Balázs, a Pázmány BTK dékánhelyettese és Kocsis Dorottya, a Pázmány ITK doktorandusza is.


Roska Zsófia egy magyar népdalt énekelt, amelynek Bartók Béla-féle zongorafeldolgozását Esztó Zsuzsanna adta elő.

Ferenc pápa tanításának bevezetőjében Romano Guardinit, egy XX. századi vallásfilozófust idézte*:, „Az ember elveszíti mindazt a belső kötődését, amely a természettel összhangban álló egységes mértéket és kifejezési formákat biztosít számára", és „miközben belső lényében körvonalak, mérték- és irány nélkülivé vált, önkényesen határozza meg céljait és az általa uralt természeti erőket azok megvalósítására kényszeríti" (60. o.). Az utókornak pedig egy nyugtalanító kérdést hagy hátra: „Mi lesz az élettel, ha ilyen igába kerül? [...] Mi lesz [...], ha szembekerülünk a technológia uralkodó kényszerével? Az élet mára már a gépek rendszerébe van foglalva. [...] Egy ilyen rendszerben megmaradhat-e az élet életnek?" (61. o.).

Ezután kitért a kultúra és az egyetemek szerepének fontosságára, kiemelve: 

"Az egyetem, amint azt már a neve is jelzi, az a hely, ahol a gondolat születik, növekszik és érlelődik, nyitott és szimfonikus; nem egyhangú, nem zárt, hanem nyitott és szimfonikus. Ez az a „templom", ahol a tudás arra hivatott, hogy kiszabaduljon a birtoklás és felhalmozás szűk korlátai közül, hogy kultúrává váljon, vagyis „művelése" legyen az embernek és az őt megalapozó viszonyoknak: a természetfelettivel, a társadalommal, a történelemmel, a teremtéssel."

(Ferenc pápa tanítása teljes terjedelmében itt olvasható.)

A Szentatya beszédét követően Dr. Kuminetz Géza rektor úr átadta az egyetem oktatói és hallgatói által, információs technológiai és bionikai kutatás-fejlesztések alapján készített különleges rózsafüzért, Ferenc pápa pedig megáldotta a résztvevőknek szánt ajándékokat: a rózsafüzér-karkötőket és a szentképeket, amiken az ITK Boldog Batthyány-Strattmann kápolnájának a vakon született férfi meggyógyítását ábrázoló üvegablaka látható.

Ferenc pápa is távozását követően a vendégek fogadáson vettek részt, ahol egy kiállítás keretében ízelítőt kaphattak a Pázmány Információs Technológiai és Bionikai Karán folyó csúcstechnológiás kutatásokból is, illetve lehetőségük nyílt meglátogatni a Kar Biomikrofluidika, Érzékelő robotika, valamint Intelligens Érzékelés és Tanulás laborjait. A Pázmány ITK-n folyó kutatások különlegessége, hogy az informatika, bioinformatika, mesterséges intelligencia, gépi látás, orvosi biotechnológia határterületein végzett kutatásaival az emberi életminőség javítását szolgálja. Ezt szimbolizálja az ITK címerében található jelmondat is, a II. János Pál pápa által (a Kar alapításának évében, 1998-ban) kiadott Fides et Ratio enciklika címe, amely a hit és az ész egymást segítő, egymásból táplálkozó kapcsolatáról szól.

 

Ferenc pápát érkezésekor és távozásakor Pázmányos hallgatók üdvözölték, illetve búcsúztatták, köszönjük ezt a kedves gesztust.

A rendezvény zökkenőmentes lebonyolításában a szervezőknek nagy segítséget nyújtottak önkénteseink, akik kedvesen, mosolyogva tájékoztatták, irányították és segítették vendégeinket. Köszönjük szépen munkájukat!

A rendezvény alatt mindnyájan sok élménnyel gazdagodtunk, öröm volt számunkra, hogy épületünkben fogadhattuk Ferenc pápát!

Fotók: Magyar Kurír és Pázmány ITK

*Forrás: Lettere dal Lago di Como. La tecnica e l'uomo [Levelek a Comói-tótól. A technika és az ember], Morcelliana, Brescia, 2022, 55

Kapcsolt galéria

Események

01.
2024. jún.
ITK
MI Alkalmazásai szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
28.
2024. jún.
ITK
Biológiai adatelemző szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
08.
2024. júl.
ITK
Gólyatábor 2024
Bodajki Falutábor
17.
2024. júl.
ITK
Diplomaátadó ünnepség 2024 nyár
Pázmány ITK
További események
szechenyi-img-alt