A Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság (NKIB) szakmai vezetésével és külső szakértők bevonásával zajlott értékelést követően 2024-től a 2021-es minősítésekkel együtt összesen 111 hazai kutatási infrastruktúra kapott minősítést. Ezek négy kategóriában lettek besorolva: kiváló KI, kiváló KI hálózat, ígéretesen fejlődő KI, illetve ígéretesen fejlődő KI hálózat.
A 2024. január 5. és március 18. között elérhető online felületen a hazai kutatóhelyek 119 új kutatási infrastruktúrát neveztek be a minősítési eljárásra. Az adatlapokat a Kutatási Infrastruktúrák Európai Stratégiai Fóruma (ESFRI) tudományterületei alapján értékelték, amelyek az alábbi kategóriákba sorolhatók: Energia, Környezet, Egészség- és élelmiszertudományok, Fizikai és mérnöki tudományok, Társadalmi és kulturális innováció, valamint E-infrastruktúrák. Az értékelés során több szakmai szempontot is figyelembe vettek.
- Egyediség, tudományos kiválóság, országos stratégiai jelentőség, hazai kapcsolatrendszer
- Nemzetközi együttműködések, kapcsolatok
- Nyílt hozzáférés és felhasználás
- Oktatás és utánpótlás-nevelés
- Ipari innovációs együttműködések.
A Pázmány ITK Jedlik Laboratóriumok E-infrastruktúrák kategóriában kapott Kiváló minősítést! A hír ITT elolvasható.
A Jedlik Laboratóriumok három kulcsfontosságú területen folytat kutatásokat: a biológia, az informatika és az info-bionika területén, négy, tizenhat, illetve tizenhárom kutatócsoport részvételével.
A biológia, a bionika, az elektrotechnika és az informatika legújabb fejlesztéseinek beépítésével biztosítjuk, hogy a programok a technológiai fejlődés élvonalában maradjanak. Kutatásaink egyedi méltó aspektusa az egyetemi hallgatók (PhD, MSc és BSc) aktív részvétele.
A Jedlik Laboratóriumok a kutatási területek széles skálájára fókuszálnak, beleértve biológia ihlette és neuromorfikus modelleket, bioinformatikát, rendszerbiológiát, nanotechnológiát, molekuláris dinamikát, optikát, érzékelést, celluláris hullámszámítást, hardver-szoftver technológiákat, mikroelektronikai rendszereket, nyelvi technológiákat, érzékelő robotikát, navigációt, mesterséges intelligenciát, gépi tanulást, szoftvertechnológiát, számítógépes algoritmusokat, orvosi diagnosztikát, valamint rehabilitációs alkalmazásokat.
Kép forrása: NKFIH oldala