Drónsimogató, ultrahangos búvárkodás, kézprotézis - ilyen volt a 2023-as Kutatók Éjszakája

2023.09.30.

Az Európai Kutatók Éjszakája (angolul European Researcher's Night) az Európai Bizottság Marie Skłodowska-Curie Actions kezdeményezésére és támogatásával az EU-ban és azon túl megrendezett programsorozat minden év szeptember utolsó péntekén, melynek célja a kutatói életpálya bemutatása és vonzóvá tétele. 

Az ITK idén is számos izgalmas programmal várta az érdeklődőket, hogy betekintést adjon az emberközpontú csúcstechnológiás fejlesztések kulisszatitkaiba. Idén legnagyobb népszerűségnek interaktív foglalkozásaink és laborbemutatóink örvendtek.

A program idejére Aulánk drónok repterévé vált, ahol a drónsimogató mellett a résztvevők nemcsak távirányítóval próbálhatták ki a drónreptetést, hanem számítógépen egyszerű programot is írhattak hozzá.
Robotika laborunk a kézprotézis fejlesztés eredményeit és kihívásait mutatta be. Az érdeklődők megismerkedhettek a különböző fejlesztési irányokkal és prototípusokkal, melyek segítségével kutatóink eljutottak a (jelenleg is fejlesztés alatt álló) anatómiailag pontos robotkéz megalkotásához.
Egy másik laborunkban ultrahangos technológiával mutattuk be, hogy milyen nehézségekkel szembesülnek a búvárok egy vízikatasztrófa utáni mentés közben. A Hableány sétahajó katasztrófája ihlette azt a kutatást, melyben ultrahangképek, szonárképek, kiterjesztett és virtuális valóság segítségével segítik a búvárokat a könnyebb tájékozódásban. A Kutatók Éjszakáján egy akvárium, néhány játékhajó és egy hordozható ultrahang készülék segítségével egy kincskereső játékban mérhették össze a résztvevők, hogy ki találja meg legkönnyebben az elsüllyedt hajóroncsot.
Mikrofluidikai laboratóriumunk a lab-on-a-chip technológiát mutatta be a résztvevőknek, akik megismerkedhettek a mikron pontos prototípusgyártás rejtelmeivel, megnézhették, milyen a levegő plazma halmazállapotban, valamint különböző mikroszkóp típusokat is kipróbálhattak.
Idei programkínálatunk az alábbi volt:

Drón programozás - de hogyan? (Zsedrovits Tamás, Tornai Kálmán)
Hogyan vezéreljünk kézprotézist és robotkezet? (Koller Miklós, Tasi Benedek József)
Laboratórium egy chipen (Laki András József, Iván Kristóf)
Robotika alkalmazása a mozgásrehabilitációban, mozgásterápiában és az életminőség javításában (Földi Sándor)
Mit lát(hatna) egy búvár? - Ultrahanggal a víz alatt (Hatvani Janka)
Dermatological and cosmeto-scientific research at Pázmány ITK (Vidáné Dr. Erdő Franciska)
Hogyan segíti a gépi tanulás (neurális hálózatok) a genetikai betegségek diagnosztikáját? (Pintér Attila)
Mesterséges intelligencia és kiterjesztett valóság a katasztrófavédelem szolgálatában (Cserey György)

Reméljük, jövőre is sok érdeklődővel találkozunk!

A TKP2021-NVA-26, TKP2021-NVA-27, TKP2021-EGA-42, TKP2021-NKTA-66  számú projektek az Innovációs és Technológiai Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával valósul meg.

Kapcsolt galéria

Események

01.
2024. jún.
ITK
MI Alkalmazásai szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
28.
2024. jún.
ITK
Biológiai adatelemző szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
08.
2024. júl.
ITK
Gólyatábor 2024
Bodajki Falutábor
17.
2024. júl.
ITK
Diplomaátadó ünnepség 2024 nyár
Pázmány ITK
További események
szechenyi-img-alt