Az idei kémiai Nobel-díjat David Baker, illetve Demis Hassabis és John Jumper kapta a fehérjetervezés, valamint a fehérjeszerkezet-predikció területén végzett úttörő munkájáért. Ez a díj kiválóan mutatja a műszaki-informatikai és biológiai tudományok innovatív összekapcsolásában rejlő hatalmas lehetőségeket, melyek közül nem egy mára valósággá vált.
Illusztrációk: Niklas Elmehed (Forrás: nobelprize.org)
Már a kémiai előtt egy nappal bejelentett fizikai Nobel-díj is rávilágított a manapság szinte naponta újdonságokat felmutató mélytanuló rendszerek és az őket felépítő, ma már sokmilliárdnyi kapcsolatot tartalmazó újszerű számítógéparchitektúrák jelentőségére. A kémiai Nobel-díj az ilyen, hagyományos számítástechnikai eszközökkel a gyakorlatban nem megoldható kérdések kezelésére kifejlesztett rendszerek biológiai alkalmazásáról szól.
A fehérjeszerkezet-predikció és a fehérjetervezés a bionformatika témakörébe tartozó problémák, melyek valójában egymás inverzei: az első esetben egy adott szekvencia által felvett térszerkezetet keressük, a másikban egy kívánt szerkezetet felvenni képes szekvenciát szeretnénk előállítani. Ezen problémák elméleti megoldásai nem csak a biomolekulák fizikai-kémiai jellemzőinek ismeretét, hanem az ismert fehérjeszerkezetek tulajdonságait rendszerezni és értelmezni képes összetett informatikai rendszerek megvalósítását is megkívánják. David Baker mind a szerkezetpredikció, mind a fehérjetervezés területén nagy hatású és úttörő munkát végzett, Demis Hassabis és John Jumper pedig az AlphaFold megalkotásával tette le névjegyét a területen.
Büszkék vagyunk arra, hogy a Pázmány Információs Technológiai és Bionikai Kara élen jár a nem hagyományos architektúrák, mint a CNN (convolutional neural network) és sokprocesszoros architektúrák fejlesztésében és alkalmazásában, és jelen van a mesterséges intelligencián alapuló alkalmazások területén a képfeldolgozástól a biomolekuláris kutatásokig. A Kar múltja és jelene szorosan összefonódik tehát a díjazott kutatások szellemi örökségével. Képzéseinkben mind a BSc, mind az MSc szinten hangsúlyosan jelen van a mérnökség és informatika bioinspirált és biológiai alkamazásokat szem előtt tartó szemlélete, mely a Nobel-díjjal jutalmazott kutatásokat is áthatja.