Nobel-díj a molekuláris bionika területén

2024.10.11.

Az idei kémiai Nobel-díjat David Baker, illetve Demis Hassabis és John Jumper kapta a fehérjetervezés, valamint a fehérjeszerkezet-predikció területén végzett úttörő munkájáért. Ez a díj kiválóan mutatja a műszaki-informatikai és biológiai tudományok innovatív összekapcsolásában rejlő hatalmas lehetőségeket, melyek közül nem egy mára valósággá vált.

Illusztrációk: Niklas Elmehed (Forrás: nobelprize.org)

Már a kémiai előtt egy nappal bejelentett fizikai Nobel-díj is rávilágított a manapság szinte naponta újdonságokat felmutató mélytanuló rendszerek és az őket felépítő, ma már sokmilliárdnyi kapcsolatot tartalmazó újszerű számítógéparchitektúrák jelentőségére. A kémiai Nobel-díj az ilyen, hagyományos számítástechnikai eszközökkel a gyakorlatban nem megoldható kérdések kezelésére kifejlesztett rendszerek biológiai alkalmazásáról szól.

A fehérjeszerkezet-predikció és a fehérjetervezés a bionformatika témakörébe tartozó problémák, melyek valójában egymás inverzei: az első esetben egy adott szekvencia által felvett térszerkezetet keressük, a másikban egy kívánt szerkezetet felvenni képes szekvenciát szeretnénk előállítani. Ezen problémák elméleti megoldásai nem csak a biomolekulák fizikai-kémiai jellemzőinek ismeretét, hanem az ismert fehérjeszerkezetek tulajdonságait rendszerezni és értelmezni képes összetett informatikai rendszerek megvalósítását is megkívánják. David Baker mind a szerkezetpredikció, mind a fehérjetervezés területén nagy hatású és úttörő munkát végzett, Demis Hassabis és John Jumper pedig az AlphaFold megalkotásával tette le névjegyét a területen.

Büszkék vagyunk arra, hogy a Pázmány Információs Technológiai és Bionikai Kara élen jár a nem hagyományos architektúrák, mint a CNN (convolutional neural network) és sokprocesszoros architektúrák fejlesztésében és alkalmazásában, és jelen van a mesterséges intelligencián alapuló alkalmazások területén a képfeldolgozástól a biomolekuláris kutatásokig. A Kar múltja és jelene szorosan összefonódik tehát a díjazott kutatások szellemi örökségével. Képzéseinkben mind a BSc, mind az MSc szinten hangsúlyosan jelen van a mérnökség és informatika bioinspirált és biológiai alkamazásokat szem előtt tartó szemlélete, mely a Nobel-díjjal jutalmazott kutatásokat is áthatja.

Események

08.
2024. nov.
ITK
ITK-s Alumni találkozó 2024
21.
2024. nov.
ITK
Magyar Tudomány Ünnepe 2024
Pázmány ITK Simonyi ea
29.
2024. nov.
ITK
BSc Nyílt nap 2024. november
24.
2025. jan.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. január
07.
2025. febr.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. február
31.
2025. máj.
ITK
Erasmus+ szakmai gyakorlat jelentkezési határidő
További események
szechenyi-img-alt