“Emlékezzetek a csodás tettekre, melyeket Isten művelt!” - Római zarándoklaton vettek részt az ITK munkatársai

2024.03.05.

“Emlékezzetek a csodás tettekre, melyeket Isten művelt!” - szólt a zsoltár válasza nagyböjt második hetének péntekén, a Pázmány ITK nagyböjti római zarándoklatának záró szentmiséjén. Rómánál keresve sem találni jobb helyet Isten csodáinak megtapasztalására.

“Emlékezzetek a csodás tettekre, melyeket Isten művelt!” - szólt a zsoltár válasza nagyböjt második hetének péntekén, a Pázmány ITK nagyböjti római zarándoklatának záró szentmiséjén. Rómánál keresve sem találhattunk volna jobb helyet Isten csodáinak megtapasztalására. 


Nem ez az első zarándoklat, melyet a Kar szervez a munkatársaknak: az elmúlt években jártunk már II. János Pál pápa életének fontosabb állomásainál egy felvidéki-lengyelországi zarándoklaton; voltunk buszos zarándoklaton Csíksomlyón; illetve eljutottunk Fátimába, a jelenések helyszínére is. 

Az idei, egyhetes nagyböjti zarándoklatot február 24-én szentmisével indítottuk. A kari kápolnában Alessandro Caprioli atya, a PPKE egyetemi lelkésze, a zarándoklat lelki vezetője Isten áldását kérte az utunkra.

A zarándoklat lelki keretét a reggeli közös zsolozsma és a napi szentmise adta.


Vasárnap reggel a Szent Péter bazilikában meleg fogadtatásban volt részünk: a  szentmisét celebráló atya üdvözölte a magyar csoportot a jelen lévő szlovák, román, és mexikói zarándokokkal együtt;
az evangélium felolvasására  a szintén koncelebráló Alessandro atyát kérték meg. A Szent Péter bazilika megtekintése, és a kupolába vezető 551 lépcső (felfelé és lefelé történő) megmászása után részt vettünk a Szentatya vezetésével délben elmondott Úrangyala imádságon.

 

 

 

A következő néhány napban bőségesen megtapasztalhattuk Isten csodás tetteit, nem csak a teremtett világ szépségeiben: az olajfákban, cédrusokban, narancsfákban, a szabadon repkedő csodaszép, zöld papagájokban; nem csupán az ember által Isten dicsőítésére alkotott templomokban, freskókban és szobrokban; hanem az Istent szerető és érte életüket áldozó szentek és mártírok ereklyéiben és Krisztus életének egy-egy ma is látható tárgyi emlékében.

 

  • A Megváltó szenvedésének emlékét őrzi a Lateráni bazilika melletti Szent lépcső (Santa Scala), melyen a hagyomány szerint Jézust Pilátus elé vezették.
  • A Santa Prassede bazilikában annak az oszlopnak egy darabját láthattuk, melyhez Jézust kötözték, mikor megostorozták.
  • A Santa Croce in Gerusaleme bazilikában pedig Jézus keresztfájának néhány darabja előtt róhattuk le tiszteletünket; de ebben a templomban őriznek pár darabot a töviskoszorúból, és az egyik szögből is, mellyel Jézust keresztre feszítették. 


A zarándoklatot át- meg átszőtte az ókeresztény mártírok tanúságtétele: sétáltunk Domitilla katakombáiban, ahol az ókeresztény bazilikában szentmisén vettünk részt. Végigsétáltunk a Via Appia egy gyönyörű szakaszán, amelynek mentén az első keresztény bazilikák és katakombák épültek.  A Szent Cecília bazilikában a 3. század mártírhalált halt szentjének sírját látogattuk meg. Jártuk többek között Szent Bertalan apostol és Szent I. Kelemen pápa ereklyéinél is. 

De a későbbi korok szentjeinek emlékeit is felfedeztük: Loyolai Szent Ignác dolgozószobájának megtekintése után megcsodáltuk a barokk templomépítészet origóját, a jezsuiták anyatemplomát, az Il Gesú-t, benne Szent Ignác síremlékével. A piciny San Benedetto in Piscinula templomban láthattuk a cellát, ahol Nursiai Szent Benedek imádkozott, illetve megcsodáltuk a Szent Domonkos által ültetett narancsfát a Santa Sabina bazilika kertjében. A keddi szentmisét a San Bartolomeo all’Isola templomban tartottuk; itt őrzik a XX. század mártírjainak és szentjeinek ereklyéit. 

Szerdán részt vehettünk a Szentatya általános audienciáján. Erre mindannyian nagy izgalommal készültünk. Az audiencia végén abban a nagy és váratlan megtiszteltetésben volt részünk, hogy személyesen köszönhettük meg Ferenc pápának tavalyi budapesti látogatását (köszönetünket Csimma Ágnes, a kar nemzetközi koordinátora tolmácsolta), és egy közös fotó erejéig összetömörülhettünk a Szentatya körül.
Meghatódva, elcsendesülve, a Szentatyától ajándékba kapott rózsafüzérekkel a kezükben távoztunk a VI. Pál teremből, tudva, hogy ennél szebben nem lehetett volna ezt a zarándoklatot megkoronázni.

Igazán szép, az egyház egységességét, befogadását, szeretetét méltán dicsérő mozzanat volt a szerda esti szentmise: az eredetileg kinézett és lefoglalt templomban sajnos nem sikerült szentmisét bemutatnunk, így este csatlakoztunk a Sant'Ignazio di Loyola templomban tartott miséhez. Itt a helyi atya az olasz nyelvű prédikáció végén váratlanul átadta a szót a koncelebráló Alessandro atyának, hogy az evangéliumról szóljon néhány szót magyarul is a zarándokokhoz. 

Utunk fontos állomása volt Római Szent Franciska sírjának meglátogatása, aki Róma egyik társvédőszentje. Az általa vezetett kolostornak helyet adó templomot halála után róla nevezték el; 2023 óta pedig a Római Szent Franciska Bazilika Erdő Péter bíboros címtemploma.

Az Alessandro atya által itt bemutatott szentmiséhez a helyi sekrestyés orgonajátéka és magyar nyelvű éneke szolgált otthonos kíséretként. Nagy élményt jelentett az első vértanú, Szent István diakónus tiszteletére épült Santo Stefano Rotondo templom, a magyarok római nemzeti templomának meglátogatása, ahol ráadásul egy olyan fényképre is rábukkantunk, amely Karunk keresztény ösztöndíjas külföldi hallgatóinak római látogatásakor készült a Szentatyával.

A Liguori Szent Alfonz templomban az Örökkévaló Segítő Szűzanya (La Madonna del Perpetuo Soccorso) ikonját csodálhattuk meg, a Santa Maria Maggiore bazilikában pedig imádkozhattunk a Salus Populi Romani, ‘A római nép üdvössége’ ikon előtt, melyet Ferenc pápa minden külföldi útja előtt és után felkeres.

Természetesen az olyan “klasszikus” látnivalók is helyet kaptak a zarándoklat programjában, mint a Colosseum, a Forum Romanum, a Trevi-kút vagy a Spanyol lépcső. És bár egész hétre esős időt mondtak, a kitartó imának és a Jóisten kegyelmének hála csak egyetlen alkalommal áztunk el; előtte azonban még sikerült a Máltai Lovagrend híres kulcslyukán keresztül vetnünk egy izgalmas utolsó pillantást a Szent Péter bazilika kupolájára. A Vatikáni Múzeum gyűjteményében is barangoltunk néhány órát, hogy végül a Sixtusi kápolna freskói által körülvéve ne csupán bűnösségünkkel és emberi létünk végességével szembesüljünk, hanem Michelangelo remekművén át eljusson hozzánk a remény, az Isteni megváltás üzenete.

Ahogyan Alessandro atya az utolsó, pénteki szentmisén mondott prédikációjában fogalmazott:

“Itt, a szemünk előtt volt az egyház egyetemessége. Mutassuk meg, hogy Isten gyermekei vagyunk, azzal, hogy hirdetjük, hogy Jézus Krisztus az úr! Hogy mindenki meg van hívva arra, hogy része legyen az ő szeretetének.”

 

Kapcsolt galéria

Események

19.
2025. márc.
ITK
Középiskolai matematikatanárok szaktárgyi továbbképzése
Pázmány ITK
20.
2025. márc.
ITK
Véradás 2025 tavasz
Pázmány ITK
26.
2025. márc.
ITK
Középiskolai biológiatanárok szaktárgyi továbbképzése
Pázmány ITK
02.
2025. ápr.
ITK
Középiskolai fizikatanárok szaktárgyi továbbképzése
Online
03.
2025. ápr.
ITK
IT-Medtech-Biotech Karriernap 2025
Pázmány ITK
09.
2025. ápr.
ITK
Középiskolai kémiatanárok szaktárgyi továbbképzése
Online
További események
szechenyi-img-alt