Bionika szimpózium a Magyar Tudomány Ünnepén

2022.12.01.

A bionika tudományterületét ma még sok bizonytalanság lengi körül a szélesebb közönség számára, ezért a Magyar Tudományos Akadémia Biofizikai Osztályközi Tudományos Bizottsága és Bioinformatikai Osztályközi Tudományos Bizottsága, a Pázmány Információs Technológiai és Bionikai Kara és a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara előadássorozatot szervezett, hogy az érdeklődők jobban megismerhessék ezt a témakört.

A Magyar Tudomány Ünnepén rendezett esemény megszervezésében a Pázmány ITK oktatói nagy szerepet vállaltak.

Napjainkban bionika néven foglaljuk össze mindazt, amikor gyakorlatban felhasználható termékek vagy technológiák megtervezésénél biológiai elveket használunk fel. Ebbe a tág definícióba a mesterséges intelligencia, a járműtervezés területén felmerülő kérdések mellett ma már a mikroelektronika, robotika és a molekuláris tudományok is beleérthetők.

Mindezeket az egyesíti, hogy az élővilág evolúciójának milliárd évek óta optimalizált elveit próbáljuk az ember által tervezett rendszerekbe átültetni.

A bionika tehát egy szemléletmód, amely több szaktudományt fog át. Mai, informatikai rendszerekkel átszőtt világunkban azonban mindez konkretizálható is, hiszen a biológiai elveket az informatika eszközein keresztül közvetlenül is le tudjuk fordítani a gyakorlat nyelvére.

Ezt a szemléletet Magyarországon legmarkánsabban talán a néhai Roska Tamás professzor képviselte, aki a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen megalapította az Információs Technológiai Kart, és annak fókuszába a biológiailag inspirált feladatokat helyezte, elindítva Európa első bionika mérnöki képzését. A "bionika" kifejezés hamarosan a Kar nevében is megjelent.


Milyen területeket és előadásokat érintett az MTA által szervezett szimpózium?

Az Molekuláris bionika, Celluláris bionika, Szöveti bionika, Szervpótlási bionika, Funkciópótlási bionika szekciókban érintett témák a következők voltak:

  • 3D retinamodellek post-mortem retinaszövet felhasználásával (Szabó Arnold, SE)
  • mesterséges látásélmény biztosítása génmódosítással elért fényérzékeny sejtcsoportok szelektív aktiválásával (Hillier Dániel, TTK)
  • Alzheimer-kór patológiájában is fontos szerepet játszó amiloid béta-peptidból irányítottan növesztett, mutáns filamentumok szerkezetének kutatása és funkcionalizálása, kiméra antigén receptorokon alapuló T sejtes immunterápia (Kellermayer Miklós, SE)
  • kiméra antigén receptorokon alapuló T sejtes immunterápia jelenlegi eredményei (Szöőr Árpád, DE)
  • multimodális, optikai és ultrahangképalkotási technikát egyesítő bőrvizsgálati eszköz (Gyöngy Miklós, PPKE-ITK, Dermus Kft)
  • laboratóriumi körülmények között, sejttenyésztéssel előállított húskészítmények legújabb eredményei, kihívásai és távlati lehetőségei (Forgács Gábor, Fork & Goode Inc., Missouri USA)
  • 3D nyomtatás legújabb irányai, anatómiai szituációk modellezésére (Manó Sándor és Csernátony Zoltán, DE Ortopédiai Klinika)
  • 3D technológia és szívsebészet (Hartyánszky István M.D., PhD, SE Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Szívsebészeti Profil)
  • MEMS érzékelő és beavatkozó eszközök neurobiológiai felhasználása (Ulbert István, az MTA doktora, PPKE Információs Technológiai és Bionikai Kar; ELKH TTK Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet; Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet)
  • Többfunkciós, mikroméretű agy-gép interfészek fejlesztése (Fekete Zoltán PhD, PPKE Információs Technológiai és Bionikai Kar)
  • Emberi anatómia az orvosi robotikában: biomimetikus végtagprotézisek (Tasi Benedek MSc, PPKE Információs Technológiai és Bionikai Kar; Allonic Kft.)

A szimpózium jól tükrözte, hogy a bionika több szaktudományt átfogó terület, melynek szemléletmódja ma már több magyar egyetem kutatási témáiban is megjelenik. De egyúttal azt is bemutatta, hogy a bionika kreatív látásmódja a többféle tudomány alaptárgyainak egyidejű oktatásával alapozható meg a legjobban. A szimpóziumot az MTA Bioinformatikai és Biofizikai bizottságai szervezték, a levezető elnök Pongor Sándor a PPKE ITK professor emeritusa volt. A hiánypótló eseménynek minden bizonnyal lesz folytatása, és újabb bionikai témájú rendezvények kerülnek megrendezésre hazánkban, ahol láthatóan igen magas szinten művelik ezt a tudományágat.

Az előadások megtekinthetők a Magyar Tudományos Akadémia youtube csatornáján: https://www.youtube.com/watch?v=KOjX9MZaE2w

Események

01.
2024. jún.
ITK
MI Alkalmazásai szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
28.
2024. jún.
ITK
Biológiai adatelemző szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
08.
2024. júl.
ITK
Gólyatábor 2024
Bodajki Falutábor
17.
2024. júl.
ITK
Diplomaátadó ünnepség 2024 nyár
Pázmány ITK
További események
szechenyi-img-alt