Az új átsorolási szabályok szerint azokat az állami (rész)ösztöndíjas hallgatókat, akik nem szereznek minimum 18 kreditet két félév alatt, átsorolják önköltséges képzésre.
Szintén újdonság, hogy a szakokon előírt krediteken túl, annak tíz százalékáig nem magyar nyelven oktatott tárgyakat is fel lehet venni.
A már sokat emlegetett kompetencia teszt is kötelező lesz, így a hallgatóknak az egyetemre bekerüléskor és a kikerüléskor egyaránt kompetencia tesztet kell kitöltenie.
A módosítás alapján a felsőoktatás alapintézményei az egyetemek és a főiskolák, amelyek mellé most egy új intézményi forma is születik: az alkalmazott tudományok egyeteme.
Közösségi képzőközpontokat várhatóan 6-8 városban hozhatnak létre, így például Salgótarjánban, Ózdon vagy Kisvárdán is. Ezekben a központokban már akkreditált intézmények folytathatnak kihelyezett képzést, ha a helyi közösség ezt igényli.
Az is egy változás, hogy ezentúl az Oktatási Hivatal vezetni fogja a nyelvvizsgák nyilvántartását.
A törvény a konzisztóriumokra is kitér. Rögzíti, hogy öt tagja van, amelyből három tagot a miniszter delegál. A tagok személyére a miniszternek javaslatot tesznek a felsőoktatási intézmény gazdasági-társadalmi környezetének meghatározó szervezetei és az érintett felsőoktatási intézmény, valamint annak hallgatói önkormányzata.
A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola nevet vált, Budapesti Metropolitan Főiskola lesz.
A hallgatók jogairól és kötelességeiről szóló részbe bekerült, hogy a hallgatók kötelesek betartani az egyetemek, főiskolák szabályait, tisztelniük kell az intézmény hagyományait, valamint az emberi méltóságot. (Forrás Eduline)