Erős mezőny a Bionika Akadályversenyen

2022.12.12.

Az immár hetedik alkalommal megrendezett, kétfordulós versenyre idén 33 középiskola 44 csapata jelentkezett. Az első, online forduló legsikeresebb csapatai a Pázmány ITK kutatólaborjaiban és előadóiban személyesen folytatták a versenyt az első helyért.


A szombati döntőbe bejutott csapatok – köztük egy kolozsvári csapat is - a bionika különböző részterületeiről kaptak feladatokat: többek között kipróbálhatták, hogyan kell gömbrobotot irányítani, drónt vezérelni, orvosi ultrahang segítségével mintákban elrejtett tárgyak helyét meghatározni, hogy lehet enzimmel DNS-t hasítani, és saját bőrükön is megtapasztalhatták, hogy működik az agy-izom-számítógép közötti jelátvitel.


Ahogy a szombathelyi Boldog Brenner János Általános Iskola és Gimnázium biológiatanára, Melegáné Somogyi Tímea fogalmazott:
„Nagyon szeretem ezt a versenyt, idén már ötödik alkalommal hoztam csapatot Szombathelyről. Motivál, hogy minden alkalommal új, kreatív feladatokat találnak ki.
Az online forduló feladatait el szoktam kérni a diákoktól, hogy lássam, milyen anyagokat kell átvennünk, milyen irodalmat ajánljak nekik."

A kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum csapatának kísérőtanára, Cseh Gyopárka is arról számolt be, hogy a diákjai nemcsak a döntőt, de már a felkészülést is nagyon élvezték.

A lelkesedést mutatja, hogy az Eötvös József Gimnázium „Bionikaticák" csapata úgy is vállalta a részvételt, hogy a versenyről egyenesen a szalagavatójukra siettek.


A szombati döntőben a neuronhálók tanításával irányított PAC-MAN játék, a DNS minták alapján történő családfaállítás és a robotkarral való káposztaműtés mellett a „Karantén" volt az egyik legnépszerűbb feladat, ahol a különböző folyóiratokból kellett a szabadulószobából való kijutáshoz szükséges információkat összegyűjteni.

A jó hangulatú versenyt az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium „HBBP" csapata nyerte, a második helyezett az Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium „Jó napokat!" csapata lett, a dobogó harmadik helyét a Soproni Széchenyi István Gimnáziumból érkezett „S1E2M3M4I" csapat foglalhatta el.

 

Végezetül nagy örömmel és köszönettel közreadunk egy beszámolót is, amit Oláh Hanna, a Budapesti Eötvös József Gimnázium Bionikaticák csapatának tagja írt és küldött el nekünk:

"Nekem mindig is rossz benyomásom volt a versenyekről; a feszültség, a bizonyítási kényszer, a gondolat hogy mindig van vesztes, és a félelem hogy lehet én leszek az. Nem szerettem versenyekre járni, kevés pozitív visszacsatolással jártak, sokat készültem, pár óra alatt igyekeztem bizonyítani a megszerzett tudást, de közben nem tudtam kiélvezni, olyan volt mint egy nehezebb dolgozat megírása.

Ha röviden kéne összefoglalnom a Bionika akadályversennyel kapcsolatos élményeimet, a fent leírtaknak az ellentétei. Ha kicsit hosszabban próbálom meg, akkor elmondhatom, hogy egy feledhetetlen élményben volt részem. A verseny egész hangulata és légköre a felszabadultságot sugározta, senki nem stresszelt rá, nem is nyugodtak voltunk, hanem inkább kellemesen izgatottak. Nekem személyszerint kedvencem a csapatban való gondolkozás és problémamegoldás, ezt a képességünket pedig minden egyes feladatnál próbára tehettük. Mindig szükség volt mind a nyolc végtagra és négy fejre a feladatok jó megoldásához. Azáltal, hogy csapatban dolgoztunk a feladatokat, és összességében az egész versenyt, sokkal inkább fogtam fel szórakozásnak, mint megmérettetésnek.


A feladatokat nagyon kreatívnak találtam, a verseny - meghirdetéséhez híven - rengeteg természettudományi ágat tartalmazott, volt kémiától kezdve, biológia, fizika, matematika és informatika, minden csapattárs talált kedvére valót és így kitűnően sikerült összedolgozni.
A második fordulóban nekem eszméletlen tetszett az állomások változatossága és az abszolút interaktív feladatok, egy helyen sem volt, hogy valamit papírra kellett volna írnunk, a laborokban, előadótermekben a műszereket használhattuk a feladatok elvégzésére, és azt hizsem ezt hívják testközelből tudománnyal való találkozásnak. Valószínüleg a verseny nélkül majd csak egyetemista koromban találkozom hasonlóan modern és tudományos laborokban használatos eszközökkel.

Nekem idén már másodszor volt alkalmam a versenyen résztvenni, és ezúttal is nagyon - ha nem még jobban - élveztem!
Nagyon ajánlom mindenkinek a figyelmébe a Bionika akadályversenyt, számomra tényleg felejthetetlen és élvezetkeben gazdag élmény volt!"


Minden csapatnak gratulálunk a szép teljesítményhez, reméljük, jövőre ismét találkozunk!

 

A Bionika Akadályversenyt a Pázmány ITK és az Info-Bionikai Egyesület közösen szervezi meg. A rendezvény az NTP-TMV-22-0094 számú pályázat keretében, a Nemzeti Tehetség Program, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg.

 

Események

01.
2024. jún.
ITK
MI Alkalmazásai szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
28.
2024. jún.
ITK
Biológiai adatelemző szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
08.
2024. júl.
ITK
Gólyatábor 2024
Bodajki Falutábor
17.
2024. júl.
ITK
Diplomaátadó ünnepség 2024 nyár
Pázmány ITK
További események
szechenyi-img-alt