OTDK-s díjazottjaink - Feczkó Botond

2021.05.17.

Miről szól az OTDK dolgozata? Milyen eredményt sikerült elérni a kutatás során, melyet a konferencián bemutatott?
Az OTDK dolgozatom egy algoritmusról szól, melyet konzulensemmel, Csercsik Dáviddal fejlesztettünk előző napi villamosenergia-piaci aukciókra. A piac szereplői eladási-, illetve vételi ajánlatokat nyújtanak be a következő nap egy adott időszakára, és feladatunk meghatározni a piactisztító árakat, valamint az egyes licitekhez tartozó elfogadási indikátorokat. A probléma felírható egy matematikai optimalizálásként, ahol - a villamosenergia sajátosságaiból fakadóan - egy olyan korlátozást is tennünk kell, hogy az elfogadott eladási- és vételi ajánlatok mennyiségei minden periódusban megegyeznek, és ezenfelül még különböző nem-konvex típusú ajánlatok is bonyolítják a feladatot.

Mi ennek a témának a gyakorlati alkalmazása? Hol, hogyan alkalmazható a kutatás eredménye?
Konzulensemmel egy új megközelítésen alapuló piactisztító algoritmuson dolgoztunk, ennek lényege, hogy minden periódusban összevonjuk az összevonható (általános) ajánlatokat, külön az eladási-, külön a vételi oldalon.
Célunk a számítási idő csökkentése volt, viszont ügyeltünk arra is, hogy a módszer eredménye a lehető legközelebb legyen a referenciához, melyet az aggregálás nélküli algoritmussal számoltunk. Végeredményként sikerült a számítási idő csökkentése több nagyságrenddel magas ajánlatszám esetén úgy, hogy a módszer által eredményezett hiba egy kis értéken belül maradt.
A módszer további fejlesztésre, vizsgálatra szorul (pl. újfajta licit-összevonási megközelítések bevezetése), és esetleg kombinálni lehet később másfajta piactisztító algoritmusokkal is.

Hogyan választott témavezetőt? Hogyan jellemezné a közös munkát?
2019 tavaszán Felügyelt Önálló Tanuláshoz kerestem témát magamnak, és pont abban a félévben hallgattam a Játékelmélet tárgyat, amelyet Dávid tartott. Az Önlab börzén pár szóban mesélt a kutatásról, és megtetszett, hogy valami olyannal foglalkozhatok, aminek esetleg gyakorlati jelentősége is lehet. Ebben a félévben megismerkedtem az alapokkal és elkészítettem az induláshoz szükséges keretrendszert. Az ezt követő nyáron szinte heti rendszerességgel beszéltünk Skype-on, dolgoztunk az algoritmuson. Dávid az egész munka során végig türelmes, támogató volt, bármilyen kérdéssel fordulhattam hozzá. Sokat segített a dolgozat megfogalmazásában és a szóhasználatban, a kommunikáció az idő előrehaladtával egyre barátibb lett.
Összességében szerencsésnek és hálásnak érzem magam, hogy akkor ő lett a témavezetőm.

Mióta foglalkozik ezzel a témával? Hogyan talált rá erre a kutatási területre, miért kezdte el foglalkoztatni?
Először a 2019-i őszi TDK-n adtam elő a témát a karon, egy évvel később pedig a továbbfejlesztett verziót mutattam be, mindkét alkalommal sikerült továbbjutni az OTDK-ra. Úgy döntöttünk, hogy az aktuálisabb algoritmust nevezzük az országos fordulóra.


Mit gondol, mi a sikeres (O)TDK dolgozat titka, „receptje"?
Természetesen sok munkával jár egy Tudományos Diákköri Konferencián bemutatható téma kidolgozása, a dolgozat megírása. Igyekeztem minden héten foglalkozni az algoritmussal legalább egy-két órát, hogy folyamatos legyen a munka. Sokszor segítettek azok a cikkek, amiket Dávid küldött. A dolgozat írása többé-kevésbé párhuzamosan zajlott az algoritmus implementációjával, s így nem kellett a dolgozat leadása előtt kapkodni, több idő volt a tesztek kidolgozására, futtatására és értékelésére. Azt gondolom, fontos jól beosztani az időt, és persze nem árt otthon elgyakorolni párszor az előadást a konferencia előtt.

Milyen további tervei vannak a kutatással kapcsolatban? Tervezi ezt a témát folytatni, vagy esetleg választott egy másik kutatási irányt?
A dolgozatot angol nyelven írtam, kiegészítettem szemléletes példákkal és magyarázatokkal, ez jó alapot szolgáltat ahhoz, hogy a közeljövőben egy folyóiratcikket írjunk az eredmények alapján.
A továbbiakban a piactisztító árak szétcsatolásával tervezek foglalkozni, ez megfelelő témája lehet az MSc-s szakdolgozatomnak. Ha a keresleti és kínálati piactisztító árak nem egyeznek meg, akkor a keresleti oldalból származó bevétel és a kínálati oldalból származó kiadás különbözik az adott periódusban. Egy lehetséges megközelítés a kiadások és bevételek kiegyenlítésére a piac egy másik periódusához számolt piactisztító árainak megfelelő, szintén szétcsatolt megválasztása, és így összességében egyes esetekben növelhetjük a résztvevők teljes többletét.


Ön részt vesz/ részt vett a Kar Tehetségprogramjában. Milyen plusz lehetőségeket, előnyöket biztosított a Tehetségprogramban való részvétel a kutatómunkában?
Részt vettem a Kar Tehetséggondozó programjában a második évtől kezdve egészen a hetedik félévig. Heti rendszerességgel hallgattam a külön előadásokat, amiken érdekes kutatásokba nyertem bepillantást. Ezenfelül a tárgyfelvétel is könnyebb volt számomra, mert egy héttel a rendes tárgyfelvétel előtt jelentkezhettem. Egyes gyakorlati órákon külön feladatokat kaptunk, amik segítettek jobban elmélyedni az adott témakörben. Ezek mind ösztönöztek arra, hogy elkezdjek én is foglalkozni egy témával.

Események

01.
2024. jún.
ITK
MI Alkalmazásai szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
28.
2024. jún.
ITK
Biológiai adatelemző szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
08.
2024. júl.
ITK
Gólyatábor 2024
Bodajki Falutábor
17.
2024. júl.
ITK
Diplomaátadó ünnepség 2024 nyár
Pázmány ITK
További események
szechenyi-img-alt