Találékony ITK-sok

2022.06.13.
Jún. 13-án ünnepeljük a Magyar Feltalálók Napját. 1941-ben e napon jelentette be találmányát, az eltartható, nagy C-vitamin tartalmú készítmények előállításának eljárását Szent-Györgyi Albert, az első magyar Nobel-díjas tudós, aki Budapesten született.

Az idők során számos olyan magyar találmány született, ami megváltoztatta a világot, ilyen például a Bíró László nevéhez fűződő golyóstoll, a Rubik Ernő által készített rubik kocka. A dinamót Jedlik Ányos találta fel, a számítógépet Neumann János. A fenti felsorolásnál jóval hosszabb a magyar feltalálók és találmányaik névsora, és a listában több olyan találmány is szerepel, amik a Pázmány ITK-hoz köthetőek. Ezek közül mutatunk be néhányat.

BúvAR – Kiterjesztett valóság alapú (SLOAM - simultan localization, orientation and mapping) búvárszemüveg

Katasztrófa sújtotta területen a tájékozódás kritikusan fontos, ugyanakkor gyakran sokkal nehezebb, mint a hétköznapi környezetben. Különösen nehéz olyan vízben, ahol a látási viszonyokat a szennyeződések erősen rontják. A Duna és más folyók esetében ez lényegében teljesen vakká teszi a búvárt, és a vízben ezért kizárólag tapogatódzással kénytelen környezetét érzékelni.
Az ITK-n folyó kutatások célja egy olyan rendszer megvalósítása, amely elégtelen látási viszonyok esetén is hatékonyan segíti a búvárok vízben történő tájékozódását. A fejlesztés alatt álló hardver-szoftver rendszer és eljárás olyan megoldást javasol, ami értelmezhetővé teszi, és a búvár orientációjának megfelelően megjeleníti a környezetét. A megoldás együttesen támaszkodik érzékelők fúziójára, mély hálózattal történő gépi tanulás alapú képfeldolgozási módszerre, AR megjelenítési technológiára és a robotika területén ismert SLAM (simultan localization and mapping) eljárás kibővített alkalmazására.

Levegővel vezérelt gömbrobot

A robotikán belül a mobil robotika széles területet képvisel. A kutatók számos konstrukciót és alkalmazást fejlesztettek, melyek az iparban is alkalmazásra kerültek különböző eszközök szállításától kezdve az űrtechnológiáig. Autonóm mobil robotokat alkalmaznak a gyártósorok mellett és a Mars felfedezéséhez egyaránt. A mobil robotok tervezésekor alapvetően egy robottestre és az annak mozgatásához szükséges kerekekre támaszkodtak a mérnökök. Nem véletlen, hogy autóink általában utakon közlekednek, ugyanakkor a kerekek konstrukciója számos problémával küzd, mind útnélküli terepeken, mind a mobil robotok helymeghatározási feladatainál.
Az egyenetlen terepeken a gömbrobot tud hatékonyan haladni. Az ITK-s fejlesztésű technológia a gömbrobot belső vázára, valamint a meghajtási mechanizmusára ad megoldást. A vezérlési mechanizmus a levegő, illetve a környezetben található gáz megfelelő áramoltatásával, annak szelepekkel történő szabályzásával működik.

Felületre ható nyomás-, illetve erőbehatások érzékelésére alkalmas érzékelőeszköz

A robotikában egyre fontosabb szerepet játszik az érzékelés. Fontos, hogy az érzékelés segítségével a robotok minél több információt tudjanak meg a környezetről, hogy így optimális választ tudjanak rá adni. A robotikában a leggyakoribb feladatok közé tartozik a megfogás, a pozicionálás és tárgyak áthelyezése. A robotkarok és a megfogó eszközök egyre általánosabbá válásával megnőtt az az elvárás is, hogy minél szélesebb körben lehessen azokat alkalmazni, a robotika távoli célja pedig az, hogy a robotok az emberhez hasonló képességekkel bírjanak, és az emberek segítségére legyenek. Ehhez elengedhetetlen, hogy a robotok az emberekhez hasonló ügyességgel és biztonsággal kezeljék azokat az eszközöket és mindennapi tárgyakat (például ajtókilincs, pohár, gombok, üvegek, stb.), amelyek az adott feladat megvalósításához szükségesek.
A Pázmány ITK Robotika laborjában létrehozott találmány célja egy olyan érzékelő eszköz megalkotása, amely különbözőképpen – például erő-, vagy nyomás következtében – létrejött behatások érzékelésére alkalmas, és ami a kialakításának köszönhetően számos különböző méretben, széles méretskálán kivitelezhető.

Magzati légzőmozgásra jellemző fonokardiográfiás jel feldolgozására szolgáló eljárás és rendszer

A '80-as évek óta az ultrahangos képalkotás a legelterjedtebb vizsgálati módszer a magzati monitorozásban. Ám ez a mérés csak orvosi felügyelet mellett, korlátozott ideig és leginkább kórházi körülmények között végezhető, és nem ad teljes képet a magzat hogylétéről. Szükség van olyan vizsgálati módszerekre, amelyekkel nyomon követhető a magzat aktivitása – hosszabb ideig és akár otthoni körülmények között is, így ugyanis sokkal inkább kiszűrhetők az esetleges rendellenességek. A Pázmány ITK-n megvalósult egy ilyen rendszer kifejlesztése, magzati fonokardiográfia segítségével.
A kutatás során egy 3D-s ultrahangkészülék és egy magzati fonokardiográfiás műszer együttes alkalmazásával vizsgáltunk kismamákat, és az volt a célunk, hogy a magzati és anyai aktivitástól és a különféle zavaró tényezőktől, például a csuklástól, a törzsforgatástól vagy épp az anyai szív- és bélműködés zajától elkülönítve egyértelműen meghatározzuk a fonokardiografikus jelben a magzati légzőmozgást. A magzat egyébként nem lélegzik, csupán a rekeszizma mozog: összehúzódik és elernyed. Ezzel folyamatosan gyakorol, s mint minden mozgásmintázatnak, ennek is nagy jelentősége van abban, hogy amikor megszületik, képes legyen levegőt venni, fel tudjon sírni. A légzőmozgás már a 12. héten megjelenik, de ultrahangon csak jóval később, a terhesség harmadik trimeszterében (harmadában) válik kimutathatóvá.
Az ITK kutatói kimutatták, hogy a légzőmozgások nem folyamatosak, hanem sorozatokra bonthatók, amelyek a magzat fejlődésével párhuzamosan egyre gyakoribbak és egyre hosszabbak lesznek. Az ITK által kidolgozott eljárásmód lehetőséget teremthet veszélyeztetett terhesség esetén az otthoni magzati monitorozáshoz, folyamatosan nyomon követve, hogy megfelelően fejlődik-e a magzat. Koraszülöttek esetén ez az eljárás jelezheti a légzésfejlettségét vagy az esetleges növekedésbeli eltéréseket is, és magyarázatot adhat a hirtelen csecsemőhalál pontos okaira.
Célunk, hogy a magzati fejlődés utolsó szakaszának megfigyelése ne csupán az orvosok, de az édesanyák számára is minél szélesebb körben elérhető legyen, ezzel a veszélyeztetett magzatokat megmenthessük, és biztosíthassuk egészséges fejlődésüket.

 

Események

08.
2025. júl.
ITK
Diplomaátadó ünnepség 2025 nyár
Pázmány ITK
25.
2025. aug.
ITK
Gólyanapok 2025
27.
2025. aug.
ITK
Beköszöntő nap 2025
További események
szechenyi-img-alt