Új K+F projekt a Karon

2021.06.01.

Az IdomSoft Informatikai Zrt. által a Nemzetbiztonsági Szakszolgálattal konzorciumban megvalósított, az Infokommunikációs és Információtechnológiai Nemzeti Laboratórium tárgyú projektjéhez kapcsolódó K+F szakmai feladatok megvalósításában Karunk kutatói is részt vesznek. Az alábbiakban a projekt célkitűzéseit, és a Kar kutatóinak szakmai feladatait foglaljuk röviden össze.

A 2020 végén kialakított 17 Nemzeti Laboratórium egyike az Infokommunikációs és Információtechnológiai Nemzeti Laboratórium, melynek kiemelt célkitűzése a nemzeti adatvagyon célirányos és tudatos használatának elősegítése.

A Projekt a mesterséges intelligencia (MI) biztonsági kihívások kezelésében betöltött szerepének vizsgálatára irányul. Az IdomSoft Zrt-nek – a hazai közigazgatási informatikai fejlesztések kiemelkedő szereplőjeként – elsődleges stratégiai szakpolitikai célkitűzése, hogy az e-közigazgatás digitális továbbfejlesztésén keresztül olyan innovatív megoldásokat szállítson, amely a szakterületek domain-specifikus eszközrendszere felhasználásával újszerű, innovatív alkalmazások és szolgáltatások kialakításához, alkalmazásba viteléhez, és velük digitális szolgáltatások nyújtásához vezetnek. A cég elkötelezett abban, hogy a mesterséges intelligenciát mindannyiunk hétköznapjainak szolgálatára kutassa, használja és fejlessze.

A Kar kutatóinak szakmai feladatai több alprojekthez is kapcsolódnak, érintve az i) Audio-video anyagok gépi feldolgozását, javítását digitális nyelvtechnológiai módszerekkel; ii) Interoperábilis rendszerek adattovábbítási mintázatainak elemzését, anomália-detekcióját; iii) Adatvagyon védelmi riasztási rendszer kialakítását, riasztási szintekkel, prioritási rendszerrel, iv) annotációs munkafeladatok lehetőségének biztosítását. A kutatásba a JÁK oktató-kutatói is bekapcsolódnak, az ő feladatuk a közigazgatási eljárások elemzése, absztrahálása annak érdekében, hogy az információs technológia folyamatos fejlődésének eredményeképp elérhető új megoldások implementálhatóvá váljanak, és könnyen illeszthetőek legyenek az elvárásokhoz.

A Projektre a tervek szerint a későbbiekben további projektek épülnek, és minden egyes projekt előrelépés lenne a kutatási-fejlesztési folyamat technológiai fejlettségi szintben (Technology Readiness Level, TRL 1-9. szint) azzal, hogy a végső cél a megkezdett kutatások tekintetében eljutni a TRL 7-8. szintjéig, azaz a prototípus, illetve demonstrációs rendszer létrehozásáig.

Események

01.
2024. jún.
ITK
MI Alkalmazásai szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
28.
2024. jún.
ITK
Biológiai adatelemző szakirányú továbbképzés - jelentkezési határidő
08.
2024. júl.
ITK
Gólyatábor 2024
Bodajki Falutábor
17.
2024. júl.
ITK
Diplomaátadó ünnepség 2024 nyár
Pázmány ITK
További események
szechenyi-img-alt