Tárgy neve: A számítások végzésének fizikája
Tárgy kódja: P_DO_0216
Óraszám: N: 2/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős szervezeti egység: ITK Doktori és Habilitációs Iroda
Tárgyfelelős oktató: Dr. Csaba György

An overview of various computing paradigms and the physics that enables them: analog computers, mechanical, chemical computing, digital computing machines, quantum computers. Understanding the physical limits of computation.

Analog computing

Neural models of computation

Mechanical computers,

Digital computers and binary switches

Magnetolectronics

Optical computing

Quantum computers

Speed, footprint and von Neumann bottleneck in computing

Power dissipation in computing

Selected recommended literature:

M. Wolf: The Physics of Computing Morgan Kaufmann; 1st edition (November 16, 2016) ISBN-10 ? : ? 0128093811

Hey, Anthony. Feynman and computation. CRC Press, 2018.

Markovia, Danijela, Alice Mizrahi, Damien Querlioz, and Julie Grollier. "Physics for neuromorphic computing." Nature Reviews Physics 2, no. 9 (2020): 499-510.

Bennett, Charles H. "The thermodynamics of computation—a review." International Journal of Theoretical Physics 21, no. 12 (1982): 905-940.

Roska Tamás Műszaki és Természettudományi Doktori Iskola képzése IDNI-IMTX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév ITK
Roska Tamás Műszaki és Természettudományi Doktori Iskola képzése IDNI-AIMTX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali angol 8 félév ITK