Tárgy neve: Fizikai alapismeretek
Óraszám: N: 1/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős szervezeti egység: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kar
Tárgyfelelős oktató: Dr. Papp Ádám

A tárgy célja a középiskolai fizika tananyag átismétlése, hiányosságok pótlása a képzéshez szükséges témakörökben és szinten. A tárgy során azonos hangsúly esik az elméleti koncepciók elmélyítésére és az egyszerű feladatok megoldásának begyakorlására.

Témakörök:

Kinematika: út, idő, sebesség, gyorsulás, hajítások

Dinamika: Newton törvények, lendületmegmaradás, nehézségi erő, súrlódás, rugó, lejtők, körmozgás, harmonikus rezgőmozgás

Energia: energia és munka fogalma, erőterek, konzervatív erőtér, potenciál, energiamegmaradás törvénye, teljesítmény.

Elektrosztatika: elektromos töltés, elektrosztatikus kölcsönhatás, elektromos mező és potenciál, feszültség, vezetők és szigetelők, kapacitás

Egyenáram: Ohm törvény, ellenállás, eredő ellenállás, elektromos munka és teljesítmény, Kirchhoff törvények, áramköri elemek, helyettesítő áramkörök.

Váltóáram: kapacitás és induktivitás viselkedése váltóáramú áramkörökben, impedancia fogalma, RLC körök, rezonancia, effektív érték.

Mágnességtan: Biot-Savart törvény, Ampere törvény, egyenes vezető és hurok tere, tekercs, Lorentz erő, Faraday indukciós törvénye, Lenz törvény, mágneses dipólusok és állandómágnesek.

Optika: elektromágneses spektrum, fénysebesség, fénytörés és visszaverődés, prizma, képalkotó eszközök, valós/virtuális kép, lencsék, nevezetes sugármenetek, leképezési törvény, Huygens-Fresnel elv, fényelhajlás réseken, interferencia, Airy korong, numerikus apertúra, polarizáció.

Félvezető eszközök: félvezető anyagok, adalékolás, sávszerkezet, PN dióda, dióda karakterisztika, LED, lézerdióda, fotodióda/napelem.

mérnökinformatikus BSc IANI-MI alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 7 félév ITK
molekuláris bionika mérnöki BSc IANI-MB alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 7 félév ITK