Tárgy neve: Korszerű módszerek a robotikában
Tárgy kódja: P-DO_111
Óraszám: N: 2/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős szervezeti egység: ITK Doktori és Habilitációs Iroda
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szederkényi Gábor

ITK_logo_kicsi
Pázmány Péter Katolikus Egyetem
Információs Technológiai és Bionikai Kar
Multidiszciplináris Műszaki és Természettudományi Doktori Iskola
TANTÁRGY ADATLAP
Tantárgy azonosító adatok - Tantárgykód P-DO_111
1. A tárgy címe Korszerű módszerek a robotikában
2. A tárgy angol címe Advanced Robotics
3.  A tárgy rövid címe Korszerű robotika követelmény 2 / 2 /0 /gyakorlati jegy kredit 5
4. A tárgy felelős oktatója Dr. Szederkényi Gábor beosztása: egyetemi tanár
Akkreditációs adatok:
Akkreditációra benyújtás időpontja: 2005.09.01 Akkreditációs bizottság döntés időpontja: 2005.09.02
Tematika
5. A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít: robotika (bevezetés), lineáris rendszerelmélet
6.  A tantárgy célkitűzése feladata a doktori képzés céljának megvalósításában
A robotok szabályozásánál alkalmazott, szenzori adatokat felhasználó korszerű állapotbecslési és szabályozási módszerek ismertetése
7. A tantárgy részletes tematikája
  Robot manipulátorok dinamikus modellezése I. (Lagrange-leírás, egyszerű struktúrák modelljeinek áttekintése); Robot manipulátorok dinamikus modellezése II. (Modellek kalibrálása, Newton-Euler formalizmus); Pálya- és trajektóriatervezés manipulátorokhoz (pályák a csuklóváltozók terében és a műveleti térben, pálya-primitívek, dinamikus skálázás); Mozgásvezérlés I. (lineáris módszerek, decentralizált szabályozás); Mozgásvezérlés II. (nemlineáris módszerek: kiszámított nyomatékok módszere, centralizált szabályozás, szabályozás a műveleti térben); Mozgásvezérlés III. (interakció a környezettel, interakciós vezérlés, erőszabályozás); Mobilrobotok dinamikus modellezése és irányítási célú modell-analízise (kormányozott robotok, differenciális hajtás, diszkretizálás, linearizálás, irányíthatóság, megfigyelhetőség); Mobilrobotok szenzoros eszközei, szenzor-modalitások és azok modelljei. Implementáció IROS/MRPT környezetben.; Útvonaltervezési algoritmusok statikus és dinamikus környzetben. Többszintű tervezés. Implementáció IROS/MRPT környezetben.; Pályatervezés mobilrobotokhoz (követhető trajektóriák, pálya-primitívek). Mobilrobotok pályakövető szabályozása modell-prediktív környezetben.; SLAM: párhuzamos lokalizáció és térképezés. Állapotbecslés (kiterjesztett) Kálmán-szűrővel és particle filterekkel. Implementáció IROS/MRPT környezetben.; Mozgó objektumok szegmentálása és követése, tracking feladat. Integráció a pályatervezési feladattal. Modell prediktív eszközök használata a tervezési folyamatban. Implementáció IROS/MRPT környezetben.

8. Pótlási lehetőségek: Doktori SzMSz szerint
9. Konzultációs lehetőségek: Igény szerint
10. Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  [1] L. Sciavicco and B. Siciliano. Modelling and Control of Robot Manipulators, Springer, 2005.
  [2] J. J. Craig. Introduction to Robotics, Mechanics and Control, Pearson Prentice Hall, 2005.
  [3] R. Siegwart and I. R. Nourbakhsh. Introduction to Autonomous Mobile Robots. MIT Press, 2004.
11. A tantárgy tematikáját kidolgozta           &nb

sp;