Tárgy neve: Szellemi tulajdonjogok a kutatás-fejlesztésben
Tárgy kódja: P_DO_0207
Óraszám: N: 2/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős szervezeti egység: ITK Doktori és Habilitációs Iroda
Tárgyfelelős oktató: Dr. Svingor Ádám Kristóf

A tantárgy célja alapszinten megismertetni a hallgatókkal a szellemitulajdon-jogok szakterületükön alkalmazható eszköztárát, felkészíteni őket arra, hogy a kutatás-fejlesztésben dolgozó szakemberként képesek legyenek az innováció folyamatát és szellemi alkotásaik védelmét szem előtt tartva dolgozni és megtenni egy kutatótól elvárható lépéseket annak érdekében, hogy az innováció eredményének hasznosítására lehetőség nyíljon a csapdák elkerülésével, képesek legyenek együttműködni az innováció gazdasági és jogi területein dolgozó szakemberekkel.

Bevezetés: Találmányok, feltalálók, bejelento és szabadalmas, szabadalmi bejelentés és szabadalmak és egyéb alapveto terminológia

A szellemi tulajdon (IP) alapjai

Szabadalmak a találmányok védelme céljából

Magyar és európai szabadalmi jog

Szabadalmi rendszerek – nemzetközi, regionális és Magyar szabadalmi rendszer sajátosságai

Mi szabadalmazható és mi nem – a szabadalmazhatóság alapkövetelményei

Publikálás vagy szabadalmaztatás: hogyan hozzunk jó döntést? Keresés a technika állása szerint szabadalmak között, a szabadalmi kutatás eszköztára

Hogyan oltalmazhatjuk találmányunkat a gyógyszerek, a bionika és a biotechnológia területén – történetek és példák

Használati mintaoltalom – “kis” szabadalmak

Védjegyek – mikor érdemes használni?

Know-how – miért fontos és hogyan tarthatjuk biztonságban ezt a tudást?

Szoftverek és adatbázisok – milyen jogi eszközök állnak rendelkezésre?

Szerzoi jog, különös tekintettel a fejlett technológiában (például mesterséges intelligencia)

Kötelező irodalom:

A tanórai jegyzet.

Ajánlott irodalom:

Alapfokú iparjogvédelmi tankönyv - Szerzők: Dr. Török Ferenc, Dr. Molnár István, Siklós Kata, Ujvári János; SZTNH, 2011.

Iparjogvédelem - Szerk.: Posteinerné Toldi Márta; SZTNH, 2012.

The IPKat Blog: https://ipkitten.blogspot.com/

Esettanulmányok a szellemitulajdon-védelem és - menedzsment köréből - Szerk: Molnár István; Innovációs és Gazdasági Tanácsadó Kft.

Szellemi Tulajdonjog Nemzeti Hivatala: Szerzői jog mindenkinek, 2017.

Szellemi Tulajdonjog Nemzeti Hivatala: A szerzői jog gyakorlati kérdései, 2014.

Roska Tamás Műszaki és Természettudományi Doktori Iskola képzése IDLI-AIMTX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Levelező angol 8 félév ITK
Roska Tamás Műszaki és Természettudományi Doktori Iskola képzése IDNI-IMTX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév ITK