A Pázmány nap ünnepi pillanatai

2020.10.14.

Az ITK-ról 8 embert avattak doktorrá és egy oktatónk habilitációs oklevelet vehetett át.

A Pázmány-nap hagyományosan ünnepi pillanatait jelenti a doktoravatás és a habilitációs oklevelek átadása. Kuminetz Géza rektor atya hangsúlyozta: „A doktori cím elnyerése a tudományos munka első megkoronázása, ezért minden egyetem és avatottjai életében különleges ünnep a doktoravatás. E cím elnyerése azt jelenti, hogy birtokosa a tudomány adott ágának és adott szeletének kutatásában jeleskedett, és bizonyította kutatói készségét. A doctus volt annak az alázatos beismerését is megkívánja, hogy tudjuk, a tudomány adott területén és annak is csak adott szeletében tettünk néhány új megállapítást. Ám az ifjú tudósnak a tudomány többi területét is művelnie kell valamiképpen, vagyis a doktorok általános műveltsége is fejlesztendő. A doctus volt továbbá nemcsak arra kötelezi a doktorált személyeket, hogy a már megkezdett úton haladjanak tovább, vagyis a kijelölt tudományágban és annak szeletében munkálkodjanak, hanem a doktori cím arra is kötelez, hogy a kutató újra és újra próbálja beilleszteni kutatási eredményeit a tudományos világképbe, sőt, a tudományos világképet is el kell tudnia helyezni világnézeti állásfoglalásában, vallásában is. A mindenkori tudományos világképből, a világnézetből, a vallásából pedig inspirációt kell kérnie és kapnia kutatásaihoz."

Bár nem hagyományos módon kerül sor a doktoravatásra, mégis ünnep, kezdte köszöntését Frivaldszky János rektorhelyettes. „Az ünnep közösségi esemény is. Most is azért ültünk össze, hogy a tudósok, a doktorok közösségébe fogadjuk a fiatal doktorokat, illetve a professzorok közösségébe várjuk a habilitáltakat." Feltette a kérdést: mi a tudósok kutatásának célja? „Gyakorlati kiállás és a transzcendensre való nyitottság egyaránt megjelenik benne. Az igazságot keressük közösen, s utána kiállunk mellette." Az igazság kutatásának méltósága visszaáramlik arra, aki azt gyakorolja. A professzor méltóságát is az adja meg, amit kutat: az igazság.

A rektorhelyettes utalt az Ex corde ecclesiae kezdetű apostoli rendelkezésre, amely a katolikus egyetem hivatását fogalmazza meg. A tudományos kutatás folyamatosan igényt tart a hit és az ész kapcsolatára. „Mindig legyen ott az etikai perspektíva: mire használjuk tudásunkat, de elengedhetetlen a teológiai perspektíva: Isten országát kellene, hogy építsük, és fogjuk építeni itt a Földön, s mi ebben az önök segítségére leszünk."

Iván Kristóf, az Információs Technológiai és Bionikai Kar dékánja kiemelte: olyan volt diákjaiknak adhatják át a doktori oklevelet, akiknek fejlődését a BSc képzés kezdetétől személyesen nyomon tudták követni, s személyes meggyőződésének adott hangot az avatandók jövőjére nézve: „szakmai és közösségi fejlődésükben nagy potenciált látok".

Az Információs Technológiai és Bionikai Karon a következőket avatták doktorrá:
Csány Gergely, File Bálint, Földi Sándor, Fülöp Tamás, Füzesi Krisztián, Kandrács Ágnes, Makra Ákos és Meszéna Domokos.
Habilitációs oklevelet vett át: Vidáné dr. Erdő Franciska.

forrás: ppke.hu

 

 

Események

26.
2025. szept.
ITK
Kutatók Éjszakája 2025
Pázmány ITK
01.
2025. okt.
ITK
Véradás 2025 Ősz
Pázmány ITK
05.
2025. dec.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. december 5.
Budapest, Práter utca 50/a
30.
2026. jan.
ITK
BSc Nyílt nap 2026. január 30.
Budapest, Práter utca 50/a
06.
2026. febr.
ITK
BSc Nyílt nap 2026. február 6.
Budapest, Práter utca 50/a
További események
szechenyi-img-alt