Tárgy neve: Business English
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős szervezeti egység: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kar
Tárgyfelelős oktató: Dr. Péri Márton

The course will give an insight into the business world where English is used as the means of communication. Through topic specific units, case studies, interviews, role plays, etc. the students are offered up-to-date information on how this environment works, what issues they might face in case they work in an international milieu.

The course book, Business Result Advanced, provides very high level language practice which can be challenging for students with good C1 level knowledge as well.

mérnökinformatikus BSc IANI-MI alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 7 félév ITK
molekuláris bionika mérnöki BSc IANI-MB alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 7 félév ITK